2 kişilik irmik helvası


İki kişilik, tereyağlı, sütlü veya sütsüz irmik helvası tarifi; malzemesi, nasıl yapılır? İrmik helvası tereyağlı, çam fıstıklı, sütü veya su ile yapılır. Tereyağı fazla ısıya dayanıklı değildir, yanar. Ne kadar dikkat etseniz ve kısık ateşte tereyağı içinde irmiği kavurmaya çalışsanız, yine de yanar. Çatır çatır yanmasa dahi, helvayı yerken yanık kokusunu alırsınız.

İşte bu tarif, irmikte yanık kokusunun önüne geçmek için hazırlanmıştır. Bu tarifi kullanarak yaptığınız irmik helvasını yaparken veya yaptığınız helvayı yerken misler gibi irmik kokusunu alacaksınız. Bu kokuya benzer kolonya veya parfüm olsaydı, hep yanımda taşırdım. Tıpkı iğde çiçeği kolonyası gibi, ne ise..

2 Kişilik irmik helvası tarifim basit:
1 çay bardağı irmik
1 çay bardağı toz şeker
1.5 çay bardağı su veya süt
30 gr. tereyağı

İrmik helvasını nasıl yaptım:
Sütü, şekeri ve tereyağını tavaya koydum, şeker eriyinceye kadar ısıttım. Başka bir tavaya irmiği koydum ve kısık ateşte yavaş yavaş, pembe renk alıncaya kadar kavurdum. İrmik kavrulunca şerbeti irmik tavasına aktardım ve katılaşıncaya kadar pişirdim. Ardından helvayı yarım saat dinlendirdim. Helvam daha havalı olsun derseniz; çam fıstığını ayrıca kavurur, şerbeti irmiğe salarken fıstığı da ilave edebilirsiniz.